topleft
topright

News

 YOUTH THEATRE REGISTRATION IS NOW CLOSED

  • After an overwhelming response to our Registration nights this year. ..all available Youth Theatre positions for 2020 have been filled and no more registrations will be taken. Our apologies are offered to those youngsters who have missed out this year but we are very mindful of maintaining a safe balance between youth members and tutors.

 

 

UPCOMING AUDITIONS

  

BEYOND THE NECK  

- No Information Night
- Audition- Tue 14APR20 at 7:30pm

ALLO ALLO
- Information Night - TUE 07APR20 at 7:30pm
- Audition- TUE 21APR20 at 7:30pm
ALLO ALLO udition Information
A MIDSUMMER NIGHTS DREAM 
Information Night - TUE 30JUN20 at 7:30pm
- Audition- TUE 14JUL20 at 7:30pm

SECRET BRIDESMAIDS BUSINESS
- Information Night - MON 27JUL20 at 7:30pm
- Audition- MON 10AUG20 at 7:30pm

ROBIN HOOD AND THE BABES IN THE WOOD  
- Information Night - WED 23SEP20 at 7:30pm
- Audition- WED 07OCT20 at 7:30pm
 
go to audition page

 
Advertisement
ANNUAL AWARDS PDF Print E-mail
Image

Our Annual Awards, or 'Oscars' as they are affectionately known, are presented after our AGM each February. An adjudication panel watches every show and awards are presented each year.


This year's presentations highlighted some of the wonderful performances by members of Bundaberg Players Incorporated throughout 2019. The Award recipients for 2019 were announced in February 2020, following the AGM.


And the 2019 winners were ...

Most Outstanding Performance in any Senior Production

 Winner Michael Dart

"Les Miserables"

 Winner

 Nigel Dick

"Les Miserables"

 Winner

 Shanyn Limpus

"Little Women"

 Winner

 Claire Finter

"Mary Poppins"

Most Outstanding Performance by a Youth Theatre Member

 Winner Jacob Treloar

"Legally Blonde Jnr"

 Runner Up

 Bonny Treloar

"Legally Blonde Jnr"

 Runner Up

 Brigette McMahon

"Legally Blonde Jnr"

Most Outstanding Musical or Vocal Performance in any Senior Production

- Sponsored by Iris Grotherr & Family 

 Winner Jenn Ritchie

"Les Miserable" "Mary Poppins"

 Runner Up

 Natalie Sweetapple

"Les Miserables"

 Runner Up

 Brayden Rewald

"Mary Poppins"

Most Outstanding Comedy Performance in any Senior Production

- Sponsored by Judy Hayhoe 

 Winner Ken Petersen

"Les Miserable"

 Winner

 Linda Davis

"Les Miserables"

 Runner Up

 Jacob Treloar

"Mary Poppins"

Most Improved Member – On Stage

- Sponsored by Lois Keppel 

 Winner Timothy Greig

 Runner Up

 Corinna Evans

Most Improved Member – Offstage

- Sponsored by Gary & Karen Harris

 Winner

 Jenny Haack

Most Active Youth Theatre Member

- Sponsored by Colin Thrupp 

 Winner Brayden Rewald

 Runner Up

 Ally Wilson

Most Outstanding Minor/Supporting/Ensemble Performance

- Sponsored by Judy Peters 

 Winner Liam Pratt

"Les Miserable"

 Runner Up

 Lyndall Pratt

"Mary Poppins"

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner

 Cheryl Ratcliffe

The Halpin Award

- Most Outstanding in their field for the year

 Winner

 Eva McGrail

Acknowledging both the Performances & Commitment of some of our youngest actors

 

 Arjun Singh

"Gavroche" in "Les Miserable"

 Evie Kay

"Cossette" in "Les Miserables"

 Lily Marschke

"Jane" in "Mary Poppins"

 Lincoln Kay

"Michael" in "Mary Poppins"

Heartiest congratulations to our 2019 award recipients.

2018 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner Grace Petersen

"The Drowsy Chaperone"

 Runner Up

 Bernie Spink

"The Drowsy Chaperone"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner Graham Lister

"The Miser"

 Runner Up

Michael Dart

"The Drowsy Chaperone"

 Runner Up

Phillip Fresta

"Terms of Endearment"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner  Jacob Treloar

"The Drowsy Chaperone" "High School Musical"

"The Miser"

 Runner Up

 Brayden Rewald

"The Drowsy Chaperone"

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner

 Kyle Schneider

"The Drowsy Chaperone"

 Runner Up

 Sophia Burfitt

"The Drowsy Chaperone"

Cathie Award

- Initiative or Improved

 Winner

 Grace Petersen

for multiple roles both onstage and off

 Runner Up

 Trevor Schultze

"The Drowsy Chaperone"

Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runner Up

 Nate Sologenkin

 Axell Vacopolous

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner

 Neville Saywell


The Halpin Award

- Most Outstanding in their field for the year

 Winner

 Kyle Schneider


2017 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner Isabella Beutel

"Wicked"

 Runner Up

 Nigel Dick

"Wicked"

 Runner Up

 Heath Mick

"Wicked"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner Shanyn Limpus

"The Children's Hour"

 Runner Up

John Grimanes

"The Importance of Being Earnest"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner  Madelaine Wade

"The Children's Hour"

 Runner Up

 Bonny Treloar

"Pirates of Penzance Jnr"

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner

 Graham Lister

"The Importance of Being Earnest"

 Runner Up

 Phillip Fresta

"The Odd Couple"

 Runner Up

 Daniel Hand

"The Odd Couple"

Cathie Award

- Initiative or Improved

 Winner

 Trevor Green


 Runner Up

 Claire Finter


Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runner Up

 Jacob Treloar

 Brayden Rewald

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner

 Leonard Strub


The Halpin Award

- Most Outstanding in their field for the year

 Winner

Nigel Dick


Heartiest congratulations to our 2017 winners.

2015 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner Nigel Dick

"A Funny Thing Happened On The Way To The Forum"

 Runner Up

 Anthonie Meerman

"A Funny Thing Happened On The Way To The Forum"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Phillip Fresta

"The Merchant Of Venice"

 Runner Up

 Rebecca Hutchins

"The Merchant Of Venice"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner  Kurt Munckton

"Hotel Sorrento"

 Runners Up

 Grace Petersen

 Brayden Rewald 

"Mulan Jnr"

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner

 Nigel Dick

"Not Now Darling"

 Runner Up

 Shaun Norden

"Not Now Darling"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Molly Burfitt


 Runner Up

 Laura Lingwood


Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runners Up

 Kyle Schneider

 Andrew Gover

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner

 Shirley Halpin


 

 


Heartiest congratulations to our 2015 winners.

2014 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winners

 John Grimanes

 Rebecca Hutchins 

"Phantom Of The Opera"

 

 


Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner

 Phillip Fresta

 Rebecca Hutchins 

"Proof"

 Runner Up

 Philippa Williams

"Phantom Of The Opera"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner  Taylah Halpin

"Peter Pan Jnr"

 Runners Up

 Tim White

"Peter Pan Jnr"

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner

 Nigel Dick

"Move Over Mrs Markham"

 Runner Up

 Shaun Norden

"Move Over Mrs Markham"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Michael Dart

"Move Over Mrs Markham"

 Runner Up

 Karen Venus

"Proof"

Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runners Up

 Kyle Schneider

 Ashley Niven

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner

 Gary Harris


 

 


2013 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner Philippa Williams

"Chicago"

 Runner Up

 Rebecca Hutchins

"Chicago"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Phillip Fresta

"An Inspector Calls"

 Runner Up

 John Grimanes

"An Inspector calls"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner  Laura Wilson

"Into The Woods Jnr"

 Runners Up

 Natalia Smith

"Into The Woods Jnr"

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner

 Lynne Metz

"Hot Taps"

 Runner Up

 Susie Williams

"Clue - The Musical"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Leon Wilson

"I Want To Be In A Jane Austin Novel" & "An Inspector Calls"

 Runner Up

 Chantelle Welsh

"I want To Be In A Jane Austin Novel" & "An Inspector Calls""

Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runners Up

 Kyle Schneider

 Ashley Niven

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner

 


 

 


2012 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner Nigel Dick

"I've Got A Little List" & "Tit Willow" from 'The Mikado'

 Runner Up

 Chris Arnold

"Alone In The Universe" from "Seussical The Musical'

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Brent Ephraims

"Seymour" in "Little Shop of Horrors"

 Runner Up

 Tracey Shears

"Chris" in "Calendar Girls"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner  Kurt Munkton

"Jojo" in"Seussical The Musical'

 Runners Up

 Theo Kirby-Draper

"Jaffar" in "Aladdin Jnr"

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner

 Ben Collier

"The Cat" in"Seussical The Musical"

 Runner Up

 Lyn Greer

"Ruth" in "Calendar Girls"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Ruth Beu

Musical Director "Seussical The Musical" & "Myra" in "The Sleeper Murders"

 Runner Up

 Belinda Arnold

"Little Shop of Horrors" & "Wickersham" in "Seussical The Musical"

Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runners Up

 Kyle Schneider

 Ashley Niven

Special Adjudicator' Award

- Encouragement Award

 Winners

 "Bird Girls" in "Seussical The Musical" - Elizabeth Hamilton, Philippa Williams & Jed Morley

Special Musical Award

- Encouragement Award

 Winners Quartet for "Brightly Dawns Our Wedding Day" from "The Mikado" - Martin Kidd, Brent Ephraims, Sarah Friis, Mione Haak

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner

 


 

 


2011 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner Martin Kidd

"Forbidden Broadway"

 Runner Up

 John Grimanes

"Carousel"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Jack McGovern

"Murder Game"

 Runner Up

 Nigel Dick

"Murder Game" 

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner  Hannah Robinson

"Guys & Dolls Jr."

 Runners Up

 Brooke McElligott

"Guys & Dolls Jr."

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner

 Tony McGovern

"Tom, Dick & Harry"

 Runner Up

 Sarah Friis

"Carousel"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Brent Ephraims

"Forbidden Broadway"

 Runner Up

 Shasta Davis

Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runners Up

 Ashleigh Niven

 Kyle Schneider

Special Adjudicator' Award

- Encouragement Award

 Winner

 Andrew Crane

Shirls' Special Award

- Encouragement Award

 Winner Ben Collier

President's Award

- Most Active Member of the Year

 Winner Betty Honicke

Center Stage Awards

- To acknowledge long-running service in the theatre

 Winners

 Tricia Garson

 Pat Palu

 Denise Williams

Nomination for Life Member

- To acknowledge long-running service and position held in the Management Committee

 Nominated  Bob Adams

2010 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner

Caitlin McGovern

"Kiss Me, Kate"

 Runner Up

 Rebecca Hutchins

"Kiss Me, Kate"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Bianca Hodges"Snake In The Grass"

 Runner Up

 Rebecca Hutchins

"Kiss Me, Kate" 

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner
 Shannon Scifleet"Alice In Wonderland Jr."
 Runners Up

 Cameron Whelan

 Hannah Robinson

"Alice In Wonderland Jr."

"Alice In Wonderland Jr."

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Joint Winners

 Phillip Fresta

 Shaun Norden

"Rumors"

"Rumors"

 Runner Up

 Nigel Dick

"Rumors"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Theresa Galvin

"The Three Musketeers"

 Runner Up

 Tony McGovern

"Kiss Me, Kate"

Colin Thrupp All-Rounder Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runners Up

 Lauren Pratt

 Stella Hutchins &  Cameron Whelan

Special Music Co-Ordinator's Award

- Outstanding work in musical production

 Winners

 Bernie Spinks

"Kiss Me, Kate"

President's Award

- Most Active Member of the Year 

 Winner Susie Willaims

2009 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Joint Winners

 Louise Dean

 Rebecca Hutchins

"Beauty & The Beast"

"Beauty & The Beast"

 Runner Up

 John Grimanes

"Beauty & The Beast"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner
 Helen Burgess"Steel Magnolias"
 Runner Up

 Tracey Shears

"Steel Magnolias"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner
 Jack McGovern
"Beauty & The Beast"
 Runners Up

 Andrea Templeman

 Brooke McElligott 

"Sheik, Rattle & Roll"

"Romeo & Juliet"

Joker Award

- Best Comedy Performance

 Joint Winners

 Chris Arnold

 Phillip Fresta

"Lend Me A Tenor"

"Lend Me A Tenor"

 Runner Up

 Shaun Norden

"Romeo & Juliet"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Di Wills

"Romeo & Juliet"

 Runner Up

 Martin Brennan

"Romeo & Juliet"

Colin Thrupp All-Rounder Award

(previously the Bill Ware Award)

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Joint Winners

Runner Up

 Erin Brockhurst  &  Finlay Holmes

 Zac Templeman  &  Rebecca Johns

Special Music Co-Ordinator's Award

- Outstanding work in musical production

 Winners

 Gabby Forster, Nigel Dick

 & Jack McGovern

"Beauty & The Beast"

President's Award

- Most Active Member of the Year 

 Winner Raymond Sinnamon

2008 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner

 Graham Lister 

"Oklahoma"

 Runner Up

 Matthew Pearce

"Oklahoma"

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Graham Lister  "Oklahoma"
 Runners Up

 Rebecca Hutchins

 Phillip Fresta 

"Shock"

"Nobody's Perfect"

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner
 Jack McGovern
"Oklahoma"
 Runner Up

 Anthony Bishop

"Back To The Eighties"
Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner
 Emma Edwards
"Nobody's Perfect"
 Runners Up

 Bernie Forster

 Mione Caterer

"Oklahoma"

Cathie Award

- Most Improved

 Winner

 Claire Moriarty 

"Backstage"

 Runner Up

 Linda Davis

"Shock"

Bill Ware Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

Winner

Runner Up

 Samuel Hall

 Demi Pagel

President's Award

- Most Active Member of the Year 

 Winner Dick Markwell

2007 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner
 Rebecca Hutchins'The King and I'
 Runner Up Jessica Modolo'The King and I'

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner
 Nigel Dick'The King and I'
 Runner Up Rebecca Hutchins'The King and I'

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner
 Matthew Pearce
'Man of Steel'
 Runner Up  Hayley Pennells'Man of Steel'
Joker Award

- Best Comedy Performance

 Winner
 Jeanine Hand
'The Cemetery Club'
 Runner Up Lyn Greer'The Cemetery Club'

Cathie Award

- Most Improved 

 Winner Nathan Wieland
 Runner Up Vanessa Smith

Bill Ware Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

 Winner Samanda Sankowsky

President's Award

- Most Active Member of the Year 

 Winner Jack McGovern 

1986 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner  Sue Shaw'Sinbad The Sailor'

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Jeff Barnes'HMS Pinafore'

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winner
 Samantha Eather'The Dracular Spectacular'

Cathie Award

- Most Improved 

 Winner Fini Marano

Bill Ware Award

- Initiative & Dedication to Youth Activities 

 Winner Christopher Beckey

Peter Comino Award

- Most Active Member of the Year 

(will later become the President's Award)

 Winner Bob Adams

1977 winners were ...

Herb Grotherr Memorial Award

- Best Musical Performance 

 Winner  David Hamilton'Hustlers' Hideaway'

Senior 'Oscar'

- Best Performance by a Senior  Member

 Winner  Mrs Cathy Cook'The Diary of Anne Frank'

Junior 'Oscar' 

- Best Performance by a Junior Member

 Winners

 Miss Jan Toohey

Miss Kym Halpin

Mr Nigel Dick

'The One Day Of The Year'

'Toad of Toad Hall'

Cathie Award

- Most Improved 

 Winner Mr David Beynon

Unfortunately, not all award recipients through the years are listed as yet , but we are constantly updating the website and hope to have all names listed very soon.
 

Last Updated ( Saturday, 15 February 2020 )
 
Copyright © 2012 Bundaberg Players Incorporated ABN 17 230 846 639. All Rights Reserved. Website & Hosting by Brady Baldwin.
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates