topleft
topright

News

twenty twenty one season live theatre at the playhouse in twenty twenty one

 

Auditions and Information Sessions

 

Click for Audition Information P D F for ALLO ALLO

Information Night  
  • MON 8MAR21 at 7:30pm
  • Audition
  • TUE 23MAR21 at 7:00pm

  • Children of the Black Skirt logo

    Information Night
  • TUE 25MAY21 at 7:30pm
  • Audition
  • TUE 8JUN21 at 7:00pm

  • Title of Show logo

    Information Night  
  • WED 21JUL21 at 7:30pm
  • Audition
  • WED 4AUG21 at 1:00pm

  • Robin Hood and The Babes in The Wood logo

    Information Night  
  • WED 22SEP21 at 7:30pm
  • Audition
  • SAT 2OCT at 1:00pm
  •  

    Find out more ...

     

    GRANT ACKNOWLEDGEMENT 

    The Bundaberg Regional Council Community Services Program provided $4,070 to Bundaberg Players Incorporated for the purchase of Microphones and Cabling to improve the quality of sound in our Playhouse Theatre and for our online productions.

    bundaberg regional council logo

     

     
    Advertisement
    ANNUAL AWARDS PDF Print E-mail
    BPI Annual Awards

    Our Annual Awards, or 'Oscars' as they are affectionately known, are presented after our AGM each February. An adjudication panel watches every show and awards are presented each year.


    This year's presentations highlighted some of the wonderful performances by members of Bundaberg Players Incorporated throughout 2019. The Award recipients for 2019 were announced in February 2020, following the AGM.


    And the 2019 winners were ...

    Most Outstanding Performance in any Senior Production

     Winner Michael Dart

    "Les Miserables"

     Winner

     Nigel Dick

    "Les Miserables"

     Winner

     Shanyn Limpus

    "Little Women"

     Winner

     Claire Finter

    "Mary Poppins"

    Most Outstanding Performance by a Youth Theatre Member

     Winner Jacob Treloar

    "Legally Blonde Jnr"

     Runner Up

     Bonny Treloar

    "Legally Blonde Jnr"

     Runner Up

     Brigette McMahon

    "Legally Blonde Jnr"

    Most Outstanding Musical or Vocal Performance in any Senior Production

    - Sponsored by Iris Grotherr & Family 

     Winner Jenn Ritchie

    "Les Miserable" "Mary Poppins"

     Runner Up

     Natalie Sweetapple

    "Les Miserables"

     Runner Up

     Brayden Rewald

    "Mary Poppins"

    Most Outstanding Comedy Performance in any Senior Production

    - Sponsored by Judy Hayhoe 

     Winner Ken Petersen

    "Les Miserable"

     Winner

     Linda Davis

    "Les Miserables"

     Runner Up

     Jacob Treloar

    "Mary Poppins"

    Most Improved Member – On Stage

    - Sponsored by Lois Keppel 

     Winner Timothy Greig

     Runner Up

     Corinna Evans

    Most Improved Member – Offstage

    - Sponsored by Gary & Karen Harris

     Winner

     Jenny Haack

    Most Active Youth Theatre Member

    - Sponsored by Colin Thrupp 

     Winner Brayden Rewald

     Runner Up

     Ally Wilson

    Most Outstanding Minor/Supporting/Ensemble Performance

    - Sponsored by Judy Peters 

     Winner Liam Pratt

    "Les Miserable"

     Runner Up

     Lyndall Pratt

    "Mary Poppins"

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner

     Cheryl Ratcliffe

    The Halpin Award

    - Most Outstanding in their field for the year

     Winner

     Eva McGrail

    Acknowledging both the Performances & Commitment of some of our youngest actors

     

     Arjun Singh

    "Gavroche" in "Les Miserable"

     Evie Kay

    "Cossette" in "Les Miserables"

     Lily Marschke

    "Jane" in "Mary Poppins"

     Lincoln Kay

    "Michael" in "Mary Poppins"

    Heartiest congratulations to our 2019 award recipients.

    2018 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner Grace Petersen

    "The Drowsy Chaperone"

     Runner Up

     Bernie Spink

    "The Drowsy Chaperone"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner Graham Lister

    "The Miser"

     Runner Up

    Michael Dart

    "The Drowsy Chaperone"

     Runner Up

    Phillip Fresta

    "Terms of Endearment"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner  Jacob Treloar

    "The Drowsy Chaperone" "High School Musical"

    "The Miser"

     Runner Up

     Brayden Rewald

    "The Drowsy Chaperone"

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner

     Kyle Schneider

    "The Drowsy Chaperone"

     Runner Up

     Sophia Burfitt

    "The Drowsy Chaperone"

    Cathie Award

    - Initiative or Improved

     Winner

     Grace Petersen

    for multiple roles both onstage and off

     Runner Up

     Trevor Schultze

    "The Drowsy Chaperone"

    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runner Up

     Nate Sologenkin

     Axell Vacopolous

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner

     Neville Saywell


    The Halpin Award

    - Most Outstanding in their field for the year

     Winner

     Kyle Schneider


    2017 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner Isabella Beutel

    "Wicked"

     Runner Up

     Nigel Dick

    "Wicked"

     Runner Up

     Heath Mick

    "Wicked"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner Shanyn Limpus

    "The Children's Hour"

     Runner Up

    John Grimanes

    "The Importance of Being Earnest"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner  Madelaine Wade

    "The Children's Hour"

     Runner Up

     Bonny Treloar

    "Pirates of Penzance Jnr"

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner

     Graham Lister

    "The Importance of Being Earnest"

     Runner Up

     Phillip Fresta

    "The Odd Couple"

     Runner Up

     Daniel Hand

    "The Odd Couple"

    Cathie Award

    - Initiative or Improved

     Winner

     Trevor Green


     Runner Up

     Claire Finter


    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runner Up

     Jacob Treloar

     Brayden Rewald

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner

     Leonard Strub


    The Halpin Award

    - Most Outstanding in their field for the year

     Winner

    Nigel Dick


    Heartiest congratulations to our 2017 winners.

    2015 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner Nigel Dick

    "A Funny Thing Happened On The Way To The Forum"

     Runner Up

     Anthonie Meerman

    "A Funny Thing Happened On The Way To The Forum"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Phillip Fresta

    "The Merchant Of Venice"

     Runner Up

     Rebecca Hutchins

    "The Merchant Of Venice"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner  Kurt Munckton

    "Hotel Sorrento"

     Runners Up

     Grace Petersen

     Brayden Rewald 

    "Mulan Jnr"

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner

     Nigel Dick

    "Not Now Darling"

     Runner Up

     Shaun Norden

    "Not Now Darling"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Molly Burfitt


     Runner Up

     Laura Lingwood


    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runners Up

     Kyle Schneider

     Andrew Gover

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner

     Shirley Halpin


     

     


    Heartiest congratulations to our 2015 winners.

    2014 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winners

     John Grimanes

     Rebecca Hutchins 

    "Phantom Of The Opera"

     

     


    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner

     Phillip Fresta

     Rebecca Hutchins 

    "Proof"

     Runner Up

     Philippa Williams

    "Phantom Of The Opera"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner  Taylah Halpin

    "Peter Pan Jnr"

     Runners Up

     Tim White

    "Peter Pan Jnr"

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner

     Nigel Dick

    "Move Over Mrs Markham"

     Runner Up

     Shaun Norden

    "Move Over Mrs Markham"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Michael Dart

    "Move Over Mrs Markham"

     Runner Up

     Karen Venus

    "Proof"

    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runners Up

     Kyle Schneider

     Ashley Niven

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner

     Gary Harris


     

     


    2013 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner Philippa Williams

    "Chicago"

     Runner Up

     Rebecca Hutchins

    "Chicago"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Phillip Fresta

    "An Inspector Calls"

     Runner Up

     John Grimanes

    "An Inspector calls"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner  Laura Wilson

    "Into The Woods Jnr"

     Runners Up

     Natalia Smith

    "Into The Woods Jnr"

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner

     Lynne Metz

    "Hot Taps"

     Runner Up

     Susie Williams

    "Clue - The Musical"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Leon Wilson

    "I Want To Be In A Jane Austin Novel" & "An Inspector Calls"

     Runner Up

     Chantelle Welsh

    "I want To Be In A Jane Austin Novel" & "An Inspector Calls""

    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runners Up

     Kyle Schneider

     Ashley Niven

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner

     


     

     


    2012 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner Nigel Dick

    "I've Got A Little List" & "Tit Willow" from 'The Mikado'

     Runner Up

     Chris Arnold

    "Alone In The Universe" from "Seussical The Musical'

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Brent Ephraims

    "Seymour" in "Little Shop of Horrors"

     Runner Up

     Tracey Shears

    "Chris" in "Calendar Girls"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner  Kurt Munkton

    "Jojo" in"Seussical The Musical'

     Runners Up

     Theo Kirby-Draper

    "Jaffar" in "Aladdin Jnr"

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner

     Ben Collier

    "The Cat" in"Seussical The Musical"

     Runner Up

     Lyn Greer

    "Ruth" in "Calendar Girls"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Ruth Beu

    Musical Director "Seussical The Musical" & "Myra" in "The Sleeper Murders"

     Runner Up

     Belinda Arnold

    "Little Shop of Horrors" & "Wickersham" in "Seussical The Musical"

    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runners Up

     Kyle Schneider

     Ashley Niven

    Special Adjudicator' Award

    - Encouragement Award

     Winners

     "Bird Girls" in "Seussical The Musical" - Elizabeth Hamilton, Philippa Williams & Jed Morley

    Special Musical Award

    - Encouragement Award

     Winners Quartet for "Brightly Dawns Our Wedding Day" from "The Mikado" - Martin Kidd, Brent Ephraims, Sarah Friis, Mione Haak

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner

     


     

     


    2011 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner Martin Kidd

    "Forbidden Broadway"

     Runner Up

     John Grimanes

    "Carousel"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Jack McGovern

    "Murder Game"

     Runner Up

     Nigel Dick

    "Murder Game" 

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner  Hannah Robinson

    "Guys & Dolls Jr."

     Runners Up

     Brooke McElligott

    "Guys & Dolls Jr."

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner

     Tony McGovern

    "Tom, Dick & Harry"

     Runner Up

     Sarah Friis

    "Carousel"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Brent Ephraims

    "Forbidden Broadway"

     Runner Up

     Shasta Davis

    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runners Up

     Ashleigh Niven

     Kyle Schneider

    Special Adjudicator' Award

    - Encouragement Award

     Winner

     Andrew Crane

    Shirls' Special Award

    - Encouragement Award

     Winner Ben Collier

    President's Award

    - Most Active Member of the Year

     Winner Betty Honicke

    Center Stage Awards

    - To acknowledge long-running service in the theatre

     Winners

     Tricia Garson

     Pat Palu

     Denise Williams

    Nomination for Life Member

    - To acknowledge long-running service and position held in the Management Committee

     Nominated  Bob Adams

    2010 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner

    Caitlin McGovern

    "Kiss Me, Kate"

     Runner Up

     Rebecca Hutchins

    "Kiss Me, Kate"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Bianca Hodges"Snake In The Grass"

     Runner Up

     Rebecca Hutchins

    "Kiss Me, Kate" 

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner
     Shannon Scifleet"Alice In Wonderland Jr."
     Runners Up

     Cameron Whelan

     Hannah Robinson

    "Alice In Wonderland Jr."

    "Alice In Wonderland Jr."

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Joint Winners

     Phillip Fresta

     Shaun Norden

    "Rumors"

    "Rumors"

     Runner Up

     Nigel Dick

    "Rumors"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Theresa Galvin

    "The Three Musketeers"

     Runner Up

     Tony McGovern

    "Kiss Me, Kate"

    Colin Thrupp All-Rounder Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runners Up

     Lauren Pratt

     Stella Hutchins &  Cameron Whelan

    Special Music Co-Ordinator's Award

    - Outstanding work in musical production

     Winners

     Bernie Spinks

    "Kiss Me, Kate"

    President's Award

    - Most Active Member of the Year 

     Winner Susie Willaims

    2009 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Joint Winners

     Louise Dean

     Rebecca Hutchins

    "Beauty & The Beast"

    "Beauty & The Beast"

     Runner Up

     John Grimanes

    "Beauty & The Beast"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner
     Helen Burgess"Steel Magnolias"
     Runner Up

     Tracey Shears

    "Steel Magnolias"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner
     Jack McGovern
    "Beauty & The Beast"
     Runners Up

     Andrea Templeman

     Brooke McElligott 

    "Sheik, Rattle & Roll"

    "Romeo & Juliet"

    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Joint Winners

     Chris Arnold

     Phillip Fresta

    "Lend Me A Tenor"

    "Lend Me A Tenor"

     Runner Up

     Shaun Norden

    "Romeo & Juliet"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Di Wills

    "Romeo & Juliet"

     Runner Up

     Martin Brennan

    "Romeo & Juliet"

    Colin Thrupp All-Rounder Award

    (previously the Bill Ware Award)

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Joint Winners

    Runner Up

     Erin Brockhurst  &  Finlay Holmes

     Zac Templeman  &  Rebecca Johns

    Special Music Co-Ordinator's Award

    - Outstanding work in musical production

     Winners

     Gabby Forster, Nigel Dick

     & Jack McGovern

    "Beauty & The Beast"

    President's Award

    - Most Active Member of the Year 

     Winner Raymond Sinnamon

    2008 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner

     Graham Lister 

    "Oklahoma"

     Runner Up

     Matthew Pearce

    "Oklahoma"

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Graham Lister  "Oklahoma"
     Runners Up

     Rebecca Hutchins

     Phillip Fresta 

    "Shock"

    "Nobody's Perfect"

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner
     Jack McGovern
    "Oklahoma"
     Runner Up

     Anthony Bishop

    "Back To The Eighties"
    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner
     Emma Edwards
    "Nobody's Perfect"
     Runners Up

     Bernie Forster

     Mione Caterer

    "Oklahoma"

    Cathie Award

    - Most Improved

     Winner

     Claire Moriarty 

    "Backstage"

     Runner Up

     Linda Davis

    "Shock"

    Bill Ware Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

    Winner

    Runner Up

     Samuel Hall

     Demi Pagel

    President's Award

    - Most Active Member of the Year 

     Winner Dick Markwell

    2007 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner
     Rebecca Hutchins'The King and I'
     Runner Up Jessica Modolo'The King and I'

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner
     Nigel Dick'The King and I'
     Runner Up Rebecca Hutchins'The King and I'

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner
     Matthew Pearce
    'Man of Steel'
     Runner Up  Hayley Pennells'Man of Steel'
    Joker Award

    - Best Comedy Performance

     Winner
     Jeanine Hand
    'The Cemetery Club'
     Runner Up Lyn Greer'The Cemetery Club'

    Cathie Award

    - Most Improved 

     Winner Nathan Wieland
     Runner Up Vanessa Smith

    Bill Ware Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

     Winner Samanda Sankowsky

    President's Award

    - Most Active Member of the Year 

     Winner Jack McGovern 

    1987 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner  John Abbot'Brigadoon'

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Roslyn Schuppner'The Lion In Winter'

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner
     Kim Bradley'Pinocchio'

    Cathie Award

    - Most Improved 

     Winner Denise Callahan

    Bill Ware Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

     Winner 

    Peter Comino Award

    - Most Active Member of the Year 

    (will later become the President's Award)

     Winner Bob Weaver

    1986 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner  Sue Shaw'Sinbad The Sailor'

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Jeff Barnes'HMS Pinafore'

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winner
     Samantha Eather'The Dracular Spectacular'

    Cathie Award

    - Most Improved 

     Winner Fini Marano

    Bill Ware Award

    - Initiative & Dedication to Youth Activities 

     Winner Christopher Beckey

    Peter Comino Award

    - Most Active Member of the Year 

    (will later become the President's Award)

     Winner Bob Adams

    1977 winners were ...

    Herb Grotherr Memorial Award

    - Best Musical Performance 

     Winner  David Hamilton'Hustlers' Hideaway'

    Senior 'Oscar'

    - Best Performance by a Senior  Member

     Winner  Mrs Cathy Cook'The Diary of Anne Frank'

    Junior 'Oscar' 

    - Best Performance by a Junior Member

     Winners

     Miss Jan Toohey

    Miss Kym Halpin

    Mr Nigel Dick

    'The One Day Of The Year'

    'Toad of Toad Hall'

    Cathie Award

    - Most Improved 

     Winner Mr David Beynon

    Unfortunately, not all award recipients through the years are listed as yet , but we are constantly updating the website and hope to have all names listed very soon.
     

    Last Updated ( Saturday, 09 January 2021 )
     
    Copyright © 2012 Bundaberg Players Incorporated ABN 17 230 846 639. All Rights Reserved. Website by Brady Baldwin and Tracie Faithfull. Hosting by Ventra IP.
    Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates